Arbequina Zeytin Fidanı

Arbequina Zeytin Fidanı

Fiyat :
85,00 TL
Adet :
guvenlihizli
 • Arbequina zeytini

  Köken olarak İspanya kökenli olan bu fidan çeşidi Katalonya Bölgesi’nde en çok kullanılan zeytin çeşididir. İspanya’nın diğer bölgelerinde de sıkça kullanılan Arbequina Zeytin Fidanı sık dikim alanları için referans görevi görmektedir. Arbequina Zeytin Fidanı bunun yanı sıra birçok başka ülkede de sıkça kullanılmaktadır. Kendine verimli olarak tanımlanan bu zeytin çeşidi düşük sürme gücüne sahiptir.

  Arbequina Zeytin Fiyatı

  Ülkemizde İspanyol bodur zeytini ya da İspanyol zeytini olarakta anılan arbequina zeytin fidanı fiyatlarını bu sayfada güncel olarak bulabilirsiniz. Dİnediğinizde Agrolidya.com güvencesi ile anında online olarak sipariş verebilirsiniz.

  Arbequina Zeytin Fidanı erken meyveye yatması ile yüksek ve sürekli verim sağlamaktadır. En önemli özelliği olarak ise yüksek yağ oranına ve harika yağ kalitesine sahip olmasıdır. Köklenme seviyesi olarak da yüksek bir güce sahiptir. Halkalı lekeye ise kısmen dayanıklı olduğu söylenebilir. Eliptik-mızrak şekilli, küçük, kısa ve orta genişliktedir. Olgunlaştığında siyahtır. Küçük ve küresel-simetrik şekle sahiptir. Tepe yuvarlak ve sapsız, maksimum enine kesiti yuvarlak ve bir miktar tabana oturmuştur. Meyve eti çekirdek ile orantılıdır. Oval ve simetriktir. Soğuğa karşı dayanıklı olan Arbequina Zeytin Fidanı dal kanserine ise duyarlı bir fidan çeşidi olarak göze çarpmaktadır.

  Arbequina Zeytin Özellikleri

  İspanya menşeili bir zeytin çeşidi olan arbequina zeytin çeşidinin meyveleri yuvarlak ve şişkindir ve ağacı bodur yapılıdır. Bodur özellik göstermesinden dolayı sık dikim yapılabilir. Ayrıca daha kısa sürede ürün vermesi, makineli hasada uygun olması ve soğuk iklimlere dayanıklılığı gibi birçok avantaja sahip bir çeşittir. Türkiye’de yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan çeşidin yağı bildiğimiz zeytinyağına göre çok daha meyvemsi bir tada sahiptir.

  Arbequina Zeytin Yağ Oranı

  Arbequina zeytin ağacından elde edilen yağ oranı %25 civarındadır, bölge ekolojisine göre değişiklik gösterebilen yağ oranı %33 seviyelerine çıkabilmektedir. Arbequina zeytin meyvesi oldukça küçük taneli yağ oranı düşük fakat yağ içeriği bakımından kaliteli ve sağlık yönünden çok yararlı bir çeşittir. İçerisinde barındırdığı sağlık, şifa deposu yağ içeriğiyle ilaç olarak önerilebilecek kalitede zeytin yağ oluşturmaktadır. Ülkemizde Arbequina zeytin ağaçları yetiştirilen bahçeler, son yıllarda oldukça artış göstermeye başlamıştır. İspanya’nın belirli bölgelerinde, Arjantin, İtalya gibi birçok ülkede Arbequina zeytin ağacı sıklıkla yetiştirilmektedir. Erken hasat döneminde toplanan zeytinlerden edilen soğuk sıkım erken hasat zeytinyağı kalite bakımından mükemmel sonuçlar verir. Zeytinin rengi yeşilken, yere değmeden, yaralanmadan, ezilmeden toplanması, kısa sürede enzim kullanmadan, soğuk sıkım olarak üretilmesi yağın kalitesine etki etmektedir.

  Arbequina Zeytin Kaç Kilo Verir

  Arbequina zeytin ağacından 8 ile 12 kg arası zeytin elde edilmektedir. Ayrıca hasat edilen döneme göre değişiklik gösterebileceği gibi, 3-4 kilo zeytinden 1 kg kaliteli asidi düşük zeytinyağı elde edilebilir. Toplanan Zeytinler salamuralık olarak da kullanılabilir.

  Arbequina Zeytin Bahçesi Kurulumu

  Arbequina zeytin bahçesinin kurulacağı bölgede iklim ve diğer ekolojik koşulların uygunluğu, teknik bakım işlemleri usulüne uygun olarak yerine getirilebilmesine ve Arbequina zeytin fidanının seçilen bölgeye uyumlu olmasına dikkat edilmesi gerekir.  Türkiye’nin büyük pazarlara yakınlığı ile iç ve dış ticaret imkânları dikkate alındığında karlı bir tarımsal üretim alanına yatırım yapılacaktır.

  Sık Dikim Yapmanın Avantajları

  Sık dikime uygun olarak kurulmuş bir arbequina bahçesinde, hasat gibi ciddi giderleri optimize ederek mekanizasyon yoluyla insan gücüyle hasat giderlerini azaltmaktadır. Ayrıca su ve besim maddelerinin orantılı kullanılmasını sağlayan bir sistemdir. Sık dikimin en önemli özelliklerinden biri, hektar başına bitki sayısının 1.800 civarında olmasıdır. Yerel çeşitlerde bu sayı hektar başına 400 zeytin ağacını aşmamaktadır. Bu da sık dikim yapılarak 1 hektar alandan alınacak verimi arttırmaktadır.

  Sık dikim zeytinliğin kuşkusuz en büyük avantajı. Kompakt sıralardaki düzenleme, sürme biçerdöverlerin kullanımına elverişli olmasıdır. İlk hasat makineleri, zeytin yetiştiriciliğine uyarlanmış hasat makineleriydi fakat şu anda hasat makineleri zeytinlikler için özel olarak geliştirilmekte, böylece ağaca verilen zarar en aza indirilerek yaprak ve dallardan ayrılarak temiz bir zeytin elde edilmektedir.

  Sık dikim bahçe kurmanın en önemli avantajı, üretimin erken başlaması ve hektar başına yüksek verimliliktir. Ağaçların dikiminin ikinci yılından itibaren çok iyi hasatlar alınmaktadır. Bunun için dikim zamanı ve kaliteli bitki seçimi önemli bir husustur. Bir diğer avantajı hasadın mekanik olması yani hasat edilen ürünlerin hepsi ağaçtan olmaktadır. Böylelikle %100 sızma zeytin yağı elde edilmektedir. Bir diğer önemli avantajı ise hasat döneminin öne alınmasıdır. Bu sayede zeytin yağı kalitesi de artmaktadır.

  Arbequina Zeytin Fidanı Dikim Aralığı

  Dikimler, güneş ışığından daha iyi yararlanmak için tercihen kuzey-güney yönelimli, mükemmel şekilde hizalanmış zeytin ağaçları sıralarında yapılır. Sulu arazilerde sıra arası 3,5 ile 4 m, sıra üzeri ise 1,5 ile 2 metre arasında dikim yapılabilir. Sulama imkânı olmayan ve yıllık yağış miktarı 600 – 700 mm yağış alan yerlerde dikim aralıkları, sıra arası 5 sıra üzeri 5 olacak şekilde ayarlanabilir.

  Sık dikim için en ideal çeşitler Arbequina, Arbosana ve Koroneiki zeytin çeşitleridir.

Sepete Eklendi.Sepete Git