Yağlık Lavanta Angustifolia Fidesi 100 Adet

Yağlık Lavanta Angustifolia Fidesi

Fiyat :
300,00 TL
Adet :
guvenlihizli
 • Tıbbi, aromatik yağı için üretilen lavanta çeşididir. Mavi mor gösterişli çiçekler açar. Yaprakları aromatik olan lavanta çeşididir. Çiçekleri hasat edilerek değerlendirilirken, bitkinin hasat edilen yaprak ve sürgünlerinden değerli lavanta yağı elde edilir. Aşağıdaki değerlerde %49 gibi yüksek oranda görülen Linalool genel olarak aromatik kokuyu, %30-45 arası görülen Linalyl acetate ise değerli lavanta yağını gösterir.

  Varyetenin değerleri:

  Camphor: 0.5-1%
  Caryophylene: 3-12%
  Cineole: 1-2%
  Linalool: 30-49%
  Linalyl acetate: 30-45%
  Ocimene: 2.5-6%

  Saksı yetiştiriciliği için ortalama 20-25 cm çaplı saksılara dikin. Dikim öncesi mini fide aldıysanız 9 cm çaplı saksılarda dikim yerine aşırmadan önce geliştirip güçlendirmenizde fayda var. Bahçe dikimlerinde her kök arası 50 cm yeterlidir.

  Tüm Angustifolialar gibi yüksek derecede kalıcı kokulu ve yoğun yağ barındırır. Bu yağ hem parfüm hem de sağlık sektöründe kullanılan, mucize bir yağdır.

  Güçlü ortalama 60 cm boylu, derli toplu çiçeklenmesi nedeni ile muazzam bir bordür bitkisidir. Baharda çok yoğun çiçeklenir. Bu dönemden sonra budaması yapılır ve çit görüntüsü alır.

  Dikim YeriIşık alan güneşli ve yarı gölge alanlar
  ÖnerilenBaharat tarhları, geniş saksılar, bordürler, küçük ya da geniş bahçe yetiştiriciliğine uygun.
  ToprakOrta verimli, geçirgen
  Büyüme HızıOrta
  Çiçeklenme DönemiBahar-Yaz
  Bitkinin Maks. Eni50 cm
  Bitkinin Maks. Boyu50 cm
  Dona DayanıklılıkDonlara dayanıklı
  İklim Kuşağı7-10
  ÖmrüÇok yıllık kalıcı bitki
  DikimSaksıda ve bahçede kolaylıkla yetişirler.

  Lavantalar, mükemmel bir çok yıllık bahçe bordür bitkisidir. Ülkemiz şartlarında kolaylıkla yetişen, bol güneş, ve drenajlı toprak isteyen lavantaların bakımı zahmetsizdir. Çiçekleri kesme çiçek olarak kullanılabildiği gibi, lavantanın meşhur kokusunuda unutmamak gerekir. Yaprağından, çiçeğine kokulu olan bitkinin, kurutulan kısımları parfüm keseleri yapmında kullanıldığı gibi, sabun, şampuan ve parfümeri yapımında da kullanılır. Lavantalar aynı zamanda şifalı otlar sınıfına da giren eşi bulunmaz baharlardır.

  Dikim yılın her ayı fideden yapılabilir. Fideler geldikleri tüp/saksı ile aynı genişlik ve derinlikte açılan çukurlara dikilir. Dikimde dikkat edilecek husus gelen fidenin, dikim çukurunun üstünde yada altında kalmayıp toprakla aynı seviyede dikilmesidir. Gübreleme bahar ayı başında yanmış çiftlik gübresi ile yapılır.

  Lavantalar aşırı sulanmaktan hoşlanmazlar.
  İdealLavantaları toplamak için en uygun zaman çiçekler tamamen açtıklarında, parlak ve renklerini tam olarak aldıklarında olur. Gümüş rengi başlayan çiçeklenmeyi Lavantanın gerçek rengine dönmesi takip eder. İşte bu dönemde kurutmalık lavanta çiçeklerinizi kesebilirsiniz. Sabah yağan çiğ kuruduktan sonra kesilen lavanta, en doğru zamanda hasat edilmiş lavantadır. Lavanta bitkilerinizi, çit budar gibi bu dönemde budayabilir, şekillendire bilir ve kokulu, çiçekli dallarını kurutabilmek için toplayabilirsiniz. Lavantanızı kuruturken, demetler halinde, yaşken bağlayın ve asarak kurutun. Çiçekleri renklerini yitirmeden, parfüm kokusu ise yıllarca çevreye yayılarak, size keyif verecektir.
  DiğerLavanta doğal bir böcek savardır. Oturduğunuz yerlere yakın ektiğiniz lavanta bitkisi sizi rahatsız eden böcekleri uzak tutacaktır. Bu nedenle Lavantaları ekerken aralarına 30 cm mesafe bırakın. Hava akımı hem bitkiyi sağlıklı tutacak hem de kokusunu yaymasına yardımcı olacaktır.
Sepete Eklendi.Sepete Git