Salep Fidesi 50 Adet Orkide- Sahlep Orchis Serapias Ücrestsiz Kargo

Salep Fidesi 50 Adet Orkide- Sahlep Orchis Serapias

Fiyat :
450,00 TL
Adet :
guvenlihizli
 • Salep nasıl yetiştirilir?

  Bilmeniz gereken ilk konu salep koruma altında olan endemik bir bitkidir. Yetiştirmeye karar verdiğiniz de öncelikle iliniz de bulunan Tarım Bakanlığının il - ilçe Müdürlüklerinden izin almanızdır. Salebin üretildiği dağlarda yetişen yabani orkidelerin toplanması yasaktır ve cezası vardır. Orkideler de yumrular tek ise bunun alınmaması gereklidir yoksa tekrar salep yetişemez buda neslinin tükenmesi demektir. Toplanan orkidede yumrusu birden fazla ise bir tanesi ana yumru bırakılır diğeri alınır bu sayede de tekrar sahlep yetişebilir.

  salep yetiştiriciliği

  Salep bitkisi nasıl yetişir? Temin edilen Salep tohumları son baharın sonunda ekimi yapılır, hava şartlarına da bağlı olmak üzere ekim-kasım ayları salep ekimi için uygun aylardır. Yetişmesi nisan, mayıs aylarında olur ve toplanması elle yapılır. Yani bu yazıyı kaleme aldığımızda henüz bir makinesi yoktu. Sahlep toplama sırasında tüm yumruları alınmaz, ebe yumru yani ana yumru bırakılır. Bunu anlamak için rengi biraz daha kahve olan bırakılmalıdır. Bazen yumrular 2 den fazla olabilir bu durumda ana yumru hari. diğerleri alınır, tek ise hiç yumru alınmadan direz.

  Salep üretimi ve çeşitleri

  Ekim yapacağınız bölgeye göre sahlep tohumu su ihtiyacı çok yüksek değildir. Normal yağışlar ile beslene bilir, ama biraz kurak ise yağış çok düşük ise sulamak gereklidir. Ülkemizde 100 e yakın farklı orkide türünden salep yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Sepete Eklendi.Sepete Git