Halfeti Yeşil Gül

Halfeti Yeşil Gül

Fiyat :
250,00 TL
Adet :
guvenlihizli
 • Dünyada sadece Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesinde doğal olarak yetiştiği belirtilen ve filmlere de ismini veren karagüle yine aynı bölgede yetiştirilmeye başlanan yeşil gül rakip oldu. Tamamen doğal olarak yetişen yeşil gül, rengi dışında aynı bölgede yetişen karagül ile birçok yönden benzerlik gösteriyor.

  Birecik Barajı nedeniyle bir bölümü sular altında kalan, sakin ve huzur veren özelliğiyle "Sakin Şehir" ağına dahil edilen Doğunun Bodrumu Halfeti, çok sayıda yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapıyor.

  Yılın her döneminde binlerce kişinin ziyaret ettiği ilçe, kendine has coğrafi özellikleriyle dünyada sadece yörede yetişen endemik gül çeşitlerine de ev sahipliği yapıyor.

  Kendine özgü rengi ve kokusunu, yetiştiği topraktan alan karagülü ile bilinen ilçede, yine karagül gibi sadece bölgede yetişen yeşil gül de dikkati çekiyor.

   

  KARAGÜL'E RAKİP ÇIKTI YEŞİL GÜL

   

  Halfeti İlçe Tarım ve Orman Müdürü Akan Akmeşe. Yeşil güller Halfeti' nin en eski bahçe güllerindendir ve en çok dikkat çeken gül grubundandır. Fırat'ın asi sularına teslim olmuş gibi dursa da her bakışta farklılığını ve gizemini ortaya koyan Halfeti'nin dünyada eşi benzeri olmayan kendine özgü görünümünü ve yetiştiği topraktan alan rengi ve asaletiyle gönülleri feth eden kayıp kentin kaybolmaya yüz tutmuş tutku haline gelen Yeşilgül dünyada sadece Halfeti de yetişmektedir. Kentin Karagül ile Birlikte simgesi haline gelen 'Yeşilgül' yerli ve yabancı tüm konukların ilgisini çekmekte, önemli bir ticari potansiyel içermektedir. Türkiye'de sadece Halfeti'de yetişen Yeşilgül, soğuk geçen günler haricinde devamlı çiçek açmaktadır.

  İlçenin büyük bir kısmının Birecik Barajı'nın suları altında kalması nedeniyle 10 km yukarıda bulunan yeni yerleşim alanına İlçe sakinleri tarafından götürülmüştür. Yörenin kendine özgü mikroklima iklimi, Fırat Nehri'nin suyu ve bölgenin toprak özellikleri sayesinde yetiştiriciliği yapılan Yeşil diğer güllere nazaran, uzayabilen ince dal yapısına sahip ve kokusuzdur. Genel olarak ilkbaharın mart-nisan ve sonbaharın ekim-kasım aylarında açmaktadır. Yeşilgül tamamen açmadan yani gonca halindeyken ve tam açtıktan sonra Yeşil rengini korumaktadır.

   

Sepete Eklendi.Sepete Git